Czym skorupka za młodu …?

26 maja 2014

DSC_2221

Nie ruszaj . Nie dotykaj . Tak nie wolno . Tak nie rób . Powiedz przepraszam , powiedz dziękuję . Życie małych dzieci wydaje się trudne . Zauważa się ciągły konflikt interesów . Dorośli chcą dzieci wychowywać , a dzieci nie chcą być wychowywane .

Jak zatem wpoić naszemu dziecku podstawowe wartości życia społecznego ? Jak sprawić by kiedyś tam , w dorosłym życiu umiało się odnaleźć , by potrafiło bronić swoich wartości i ideałów , ale żeby przy okazji nie krzywdziło innych ludzi ?

Oj  , jakie to trudne .

I jakże często to my , nie jesteśmy w stanie sprostać temu zadaniu . Dlaczego ? Bo w naszych relacjach z dziećmi często powielany jest stereotyp gdzieś zasłyszany lub wręcz przenoszony z domu rodzinnego – dobry klaps jeszcze nikomu nie zaszkodził .

Bzdura , bzdura , bzdura !!!!!

Nie wolno bić nikogo ! A bicie małych dzieci to przejaw głupoty , sadyzmu i bezsilności ludzi dorosłych . To porażka ! Owszem , dziecko , jako istota myśląca , stara się ,, wybadać” grunt. Sprawdzić na ile może sobie pozwolić . Tu nasza rola , by wyznaczyć granice , by tłumaczyć dlaczego nie można , dlaczego tak , a nie inaczej . W tym naszym tłumaczeniu , powinno być dużo cierpliwości , troski , no i mądrości . Nie wszyscy kończymy studia wyższe w zakresie psychologii czy pedagogiki , ale wszyscy mamy instynkt rodzicielski . Jeśli w kółko powtarzamy dziecku , że nie wolno czegoś bo zrobi sobie sobie krzywdę , ono to zrozumie . W końcu zrozumie .

Ja wiem , to trudne . Czasem bardzo trudne . Czasem tak bardzo brak nam cierpliwości . Czasem źle się czujemy . Mamy kłopoty . Ale dzieci niczemu nie są winne . One płaczem sygnalizują nam , że coś się z nimi dzieje . Inaczej przecież nie potrafią .

Nie chcę tu przypominać doniesień prasowych o kolejnym bestialskim pobiciu niemowlęcia przez ojca , lub pijanego konkubenta matki , bo to powoduje , że wstępuje we mnie bestia i mój obraz osoby kulturalnej bardzo się wypacza .

 Kochajmy nasze dzieci . Dajemy im tyle ciepła i uwagi ile tylko zdołamy . I pamiętajmy . Na starość to my stajemy się niedołężni , nieporadni i bardzo podobni do małych dzieci . Może wtedy ta miłość i troska do nas wróci ?

DSC_2141

DSC_2145

DSC_2147

DSC_2175

DSC_2177

DSC_2197

DSC_2206

DSC_2155

DSC_2212DSC_2221

DSC_2235

DSC_2242

DSC_2158

DSC_2264

DSC_2167

DSC_2290

DSC_2300

DSC_2319

DSC_2321

DSC_2333

You Might Also Like

  • Facebook