Gra Dobble – Rebel

12 listopada 2015

 

Jesienne wieczory są takie długie.

Za oknem szaro i buro. Pada deszcz, wieje wiatr. Ogólnie pogoda nie zaprasza nas na wieczorny spacer. Lepiej zostać w domu i cieszyć się zacisznym ciepełkiem.

Bardzo lubię te leniwe płynące wieczory. Gra radyjko, cisza, spokój. Robię sobie gorącą herbatę, pakuję się pod kocyk z dobrą książką. I – nic do szczęście już mi nie potrzeba.

Cóż – takie wieczory to niestety u nas rzadkość :). Przeważnie dom tętni i dudni od piwnicy aż po dach. Dzieciaki rozpiera energia. Lenka i Alan, którzy coraz częściej bawią się razem uwielbiają bawić się w berka. Biegają więc po salonie jak dwa urwisy i wrzeszczą jak opętani. Julka targa ze sobą książkę do polskiego. Ma nauczyć się wiersza na pamięć. No i nie wiedzieć czemu nie zamknie się w pokoju jak Bóg przykazał, tylko chodzi w te i z powrotem unikając zderzenia z rodzeństwem powtarza w kółko tekst wiersza. O Boszzze daj mi cierpliwość bo oszaleję. Mam takie chwile, że najchętniej użyła bym stoperów, żeby tylko mieć chwilę ciszy. Patrzę na zegar. Do dwudziestej jeszcze tyle czasu. Jak je uciszyć i czymś zainteresować? Biorę do ręki ołówek, kartkę papieru. Zaczynam rysować. Wazon, łodyżki kwiatów, listki. Może podchwycą mój pomysł i coś porysują? Alan przystaje, zagląda mi przez ramię po czym mówi – ,,mama rysuje czarne kwiatki” – i pędzi dalej wśród śmiechów.

No, nie udało się.

Moją uwagę przyciąga pudełeczko z grą Domino. Ustawiamy kafelki. Lenka jest malutka, nie rozumie zasad gry, więc żeby nie psuć jej zabawy idziemy na żywioł. Budujemy fosę, wieżę, mostki i mosteczki.

A co!

A gdy tata zabiera młodsze dzieciaki na górę, my z Julką wyciągamy grę Dobble.

W metalowym, okrągłym pudełku znajduje się 55 kart z symbolami. Na każdej karcie jest osiem symboli.

Dołączona jest do gry książeczka z opisem poszczególnych gier. Jest ich pięć.

Jedno pudełeczko a aż pięć różnych mini gier.

  1.  Piekielna wieża – rozdajemy karty po jednej przed każdym graczem. Pozostałe karty kładziemy na środku, gracz który pierwszy znajdzie pasujący symbol i nazwie go zabiera kartę i kładzie ją przed sobą. Gra kończy się kiedy wszystkie karty znikną. Wygrywa osoba która zdobędzie najwięcej kart.
  2. Studnia – wszystkie karty rozdajemy graczom, ostatnią kartę odkrytą kładziemy na środku. Musimy jak najszybciej umieścić swoją kartę na leżącej na środku, oczywiście musimy nazwać symbol. Wygrywa osoba która pozbędzie się jak najszybciej swoich kart.
  3. Parzy – rozdajemy po jednej karcie dla graczy, którzy zakryją ręką bez patrzenia na nią. Na znak, gracze odkrywają trzymane w rękach karty. Jak tylko gracz znajdzie i nazwie wspólny symbol z tym na karcie przeciwnika oddaje mu swoją kartę. Zakrywając kartę przeciwnika. Przegrywa ten gracz który zbierze najwięcej kart.
  4. Złap je wszystkie – rozdajemy po jednej karcie (zakrytej), na środku kładziemy jedną odkrytą. Pozostałe karty układamy na stos i kładziemy na bok. Wszyscy gracze odwracają karty i szukają identyczny symbol na jednej z kart i tej na środku. Gracz który znajdzie symbol nazywa go i zabiera kartę. Wygrywa ten gracz, który zdobędzie najwięcej kart.
  5. Zatruty podarunek – rozdajemy po jednej zakrytej karcie graczom. Tworzymy stos z pozostałych kart w pozycji odkrytej. Każdy z graczy musi znaleźć identyczny symbol na karcie którego z pozostałych graczy i karcie ze środka. Gdy nazwiemy symbol kładziemy kartę ze środka na karcie przeciwnika. Zostaje odkryta następna karta. Gra kończy się kiedy zabraknie kart na środku. Wygrywa gracz który zebrał najmniej kart.

 

Symbole z kart mogą być odwrócone i miewają różne rozmiary. Karty są pełne kolorowych ilustracji roślin, postaci i przedmiotów. I najważniejsze karty łączą się z innymi kartami jednym i tylko jednym symbolem.

Prosta gra na spostrzegawczość, szybkość i refleks.

Tylko Dobble tłumaczy się w minutę.

Super zabawa, fajny sposób na spędzenie rodzinnego wieczoru. A że graczy może być od dwóch do ośmiu, więc jak tylko młodsze dzieci podrosną będziemy grać w Dobble wszyscy.

Nie mogę się doczekać.

 

Podstawowe informacje:

  • liczba graczy – 2-8 osób
  • wiek  – od 6 lat
  • czas gry – ok. 5-10 minut

Gra Dooble – [TU]

g16

g2

g3

g4

g5

g6

g7

g8

g9

g10

g11

g12

g13

g14

g15

g1

unnamedDobble

 

You Might Also Like

  • Facebook