Grzeczny , niegrzeczny .

13 sierpnia 2014

z5

Gdy jesteśmy młodzi , jesteśmy wolni i szczęśliwi jak ptaki . Nic nas nie goni i goni wszystko . Nic nas nie martwi i zmartwień mamy po kokardy .

Wszystko nas cieszy i nie cieszy nic . A jednak – zielono mamy w głowie i kwiatki w niej kwitną.  Ciekawi życia , ciekawi świata gnamy do przodu , czasem na oślep , czasem pod prąd .

Zdziwieni patrzymy na rodziców , którzy chcą wepchnąć nas w jakieś ramy . Normy , zasady ? To dla pierników . Nam wszystko wolno , wszystko wypada. Jesteśmy  przecież młodzi ! No i mamy rodziców , którzy pomogą , wytłumaczą nas , wyciągną z kłopotów , podadzą rękę i ramię , gdy się chce poryczeć .

Gdy byłam młodsza 🙂 , byłam niecierpliwa . Wszystkiego chciałam doświadczyć , wszystkich poznać , wiele zobaczyć . Taki niecierpliwy człowiek ze mnie był .

Teraz , po tych kilku latach z uśmiechem wspominam tamte czasy . Och , inaczej bym to wszystko przeżyła , inaczej działała . Cóż – tacy jesteśmy mądrzy później , po latach , gdy z dystansu potrafimy patrzeć na wiele spraw .

Na świat przyszły moje dzieci , i choć czasem przerasta mnie rzeczywistość , to one nauczyły mnie cierpliwości . Bo kto jak nie mama ma nauczyć je reguł panujących w tym naszym świecie ? Kto jak nie mama ma być dla nich ostoją , bezpiecznym powiernikiem , obrońcą , ale i sędzią czasami . Sprawiedliwym ma się rozumieć .

Często słyszymy – jaki niegrzeczny chłopczyk , jaka rozkapryszona dziewczynka . A czy my , dorośli , zawsze jesteśmy mili , dowcipni , kulturalni i otwarci na ludzi ?

Nie , nie – kurczę nie !

Dzieci mają prawo być niegrzeczne , niecierpliwe , czasem wkurzone . Maja prawo wyrażać swoje zdanie – nawet jeśli się z nim nie zgadzamy . My dorośli , a one zaczynają mieć zielono w głowie . Zrzućmy więc garnitury sztywniaków , włóżmy czasem szorty i poczujmy się tak jak kiedyś . Pamiętacie to jeszcze ? Ja pamiętam – może dlatego trochę łatwiej zrozumieć mi moje dzieci .

z1

z3

z4

z6

z7

z8

z10

z11

z12

z13

z14

z15

z16

You Might Also Like

  • Facebook