Jak włączyć dzieci w przygotowania do świąt? + jajka z taśmy DIY

11 kwietnia 2017

 

 

Nie wiadomo kiedy.  Nie wiadomo jak, nagle zielono zrobiło się nam za oknami.

Drzewka wiśni obsypał ktoś białym kwieciem. Słońce coraz śmielej pieści nasze twarze, stęsknione ciepła i delikatności.

I wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują nam, że święta wielkanocne tuż tuż. A co to znaczy? Wielkie, wiosenne porządki. Szeroko otwarte okna zapraszają do środka woń świeżego powietrza (oczywiście nie wpuszczać tego, które się nazywa smog).

A my? My znów rzucamy się w szalony wir świątecznych przygotowań. Szalejemy z porządkami, zakupami, gotowaniem, pieczeniem itd.

A może by tak zwolnić trochę? A może by tak dać na luz? Przecież świąteczni goście to nie wizyta sanepidu. A jeśli jakieś okno nie zostanie umyte, a szafka jakaś będzie miała oznaki artystycznego nieładu, to świat się nie zawali.

Ważniejsze od tych ćwiczeń domowych będą relacje z naszymi najbliższymi. Pokażmy im, że czas przygotowań do świąt nie jest mordęgą i poświęceniem.

Pokażmy im, że to czas radosnego obcowania ze sobą. Czas wspólnej pracy i wspólnych dzieł. Sprawmy, żeby nasze dzieci, po latach wspominały z ciepłem w sercu i łezką w oku to, jak wspólnie robiły pisanki czy szykowały koszyczek wielkanocny.

Tak, tak. Dzieci to siła i moc, i twórcza energia. Wykorzystajmy ją. One, jak nikt inny ze śmiechem i radością ubiją pianę z białek czy śmietany. A jeśli przy tym zapryskają pół kuchni, to radość będzie tym większa. Ale liczą się chęci. One jak nikt inny stworzą przecudne wielkanocne pisanki. W żadnym sklepie ich nie kupicie. A jeśli będą czuły się ważne i mądre, i niezastąpione malutkie buźki pełne będą skupienia a oczy pełne radości i zadowolenia, że są tacy pomocni i tacy niezastąpieni.

Nie byłabym sobą, gdybym nie przedstawiła Wam kilku propozycji świątecznych ozdób. Zróbcie je wspólnie. Zabawy przy tym moc.

Oto pierwsza z nich.

Potrzebne nam będą:

 

 

– styropianowe jajka

– wstążki o szerokości 2,5cm (wybór koloru zależy od Was)

– krótkie szpilki

– nożyczki

Wstążki przycinamy na paski o długości 6 cm.

 

 

Pierwszą wstążkę przypinamy szpilkami od góry jajka mocując 4 rogi. Kolejny pasek wstążki mocujemy na krzyż.

 

 

Paski składamy na kształt trójkąta i przypinamy szpileczkami z każdej strony. Między trójkątami dopinamy kolejne rzędy aż do końca jajka. Dół przypinamy paskami wstążki mocując rogi.

 

 

 

 

 

 

Tak powstaną nam oryginalne pisanki, ale jeśli dopniemy ogonek z piórka, jeśli zrobimy oczka i dopniemy dziobek, powstanie nam kurczątko. Cudne?

 

 

 

 

 

Efektownie wyglądają też pisanki jakby ze sznurka.

Styropianowe jajko smarujemy klejem wikol i raz koło razu oplatamy je sznurkiem. Możemy je ozdobić aplikacjami przypiętymi szpileczkami.

 

 

 

 

Dzieci chętnie towarzyszyć nam będą w tej zabawie.

No, ale po każdej zabawie trzeba posprzątać. I jeszcze znaleźć honorowe miejsce dla naszych rękodzieł. A tu półeczka pełna bibelotów, samochodzików i innych skarbów.

Porządek w zabawkach to ulubiona czynność dzieci. Odkrywają na nowo zagubionych ulubieńców. Z nostalgią wspominają urodzinki kiedy to dostały tego pajaca lub tą laleczkę. Nabawią się tymi na nowo odkrytymi skarbami, ale miejsce dla pisanek znajdą. Oczywiście z naszą dyskretną pomocą.

Bo tak jest we wszystkim. Czuwajmy nad naszymi dziećmi, ale  dajmy im odczuć, że bez ich pomocy nie dali byśmy rady. Nie stawiajmy wygórowanych zadań i wyzwań. Ten czas ma być pełen radości a nie zmaganiem się z bezsilnością. To ma być czas łatwy, lekki i przyjemny. Wtedy poczujemy wspólną radość.

Pozwalam moim dzieciom pomagać mi. Często o tę pomoc proszę. I czy to w formie zabawy, czy w formie nauki wiem, że podpatrzoną wiedzę kiedyś wykorzystają. Może pewnego dnia moja córeczka upiecze ciasto pyszniejsze od mojego? Może pewnego dnia mój syn odkurzy pokój dokładniej niż ja?

No, a wtedy ja, w okresie pośpiechu przedświątecznego wygodnie usiądę w fotelu i już tylko dyrygowanie mi pozostanie.

Można pomarzyć? Można.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like

  • Facebook