Z każdej strony słyszysz o tym jak ważne jest czytanie. Jak rozwija umysł, poszerza horyzonty i relaksuje. Znajomi rozmawiają o książkach, śledzą nowości na rynku, wyczekują nowości. A Ty? Chciałabyś, ale jakoś tak.. Nie po drodze Ci z książką?

Czytanie wymaga od nas pełnego skupienia na treści, dlatego wielu z nas ma problem z oddaniem się lekturze. Jesteśmy nauczeni wielozadaniowości, wiecznie skupieni na kilku rzeczach na raz. Jemy obiady przed telewizorem, jednocześnie myśląc nad jutrzejszym menu i tym co zaraz musimy zrobić. Książka nie tylko rozwija nasze umysły, ale też uczy odrywania się od rozpraszającego naszą uwagę świata.

Jak zacząć czytać?

Przedstawię Ci kilka rad, dzięki którym nauczysz się poświęcać czas na czytanie i co najważniejsze – zacznie sprawiać Ci to przyjemność.

Zaczynajmy!

1. Nie wybieraj książek, które są “modne”.

Na początek warto wybrać się do biblioteki i przejrzeć książki według kategorii. To, że większość znajomych jara się jakąś nowością z top 10, nie oznacza, że ten temat w ogóle Cię zainteresuje.

Pomyśl jakie historie przyspieszają tętno Twojego serca, jakie opowieści Cię wciągają. Może porównaj to do tematyki filmów, które lubisz oglądać?

2. Pomyśl o argumentach “za”.

Tak właściwie, dlaczego nie czytasz?

Pewnie nie wydaje Ci się to interesujące i odnosisz wrażenie, że to trochę strata czasu? To złudne myślenie, które warto zmienić.

Książki rozwijają słownictwo, pobudzają wyobraźnię i kreatywność, to świetny sposób na poznawanie nowych rzeczy i faktów o świecie, poprawia też pamięć i koncentrację!

3. Wyrabiaj nawyk.

Na start nie zmuszaj się do czytania książki na raz. Postaw sobie warunek, że poświęcisz na to pół godziny dziennie i co tydzień będziesz dodawać 5 minut.

4. Monitoruj ilość przeczytanych stron i poświęcony czas.

Zapisuj w notesie lub aplikacji ile poświęciłaś czasu na czytanie danego dnia. Każdego motywuje osiąganie celu i rozwój, a mając to czarno na białym, poczujesz, że idziesz w dobrym kierunku.

5. Nie zmuszaj się do czytania książek do końca.

Wybrałaś tematykę, książkę chwali wielu blogerów, a Ty jakoś tego nie czujesz, mimo, że za Tobą już dobre 50 stron? Nie porzucaj książek – porzuć książkę!

Nie każda będzie wspaniała, tak jak nie każdy polecany serial Cię wciąga. Dlatego zamiast rezygnować sięgnij po inną, a nudna lektura niech pójdzie w odstawkę. Bez wyrzutów sumienia.

6. Otwórz się na poradniki.

Wielu z nas ma złe skojarzenia z poradnikami, a sporo z nich naprawdę niesie cenną wiedzę. Spróbuj przekonać się do tego rodzaju literatury i poszukaj czegoś co mogłoby wnieść w Twoje życie nową wiedzę.

7.  Nie chowaj książek, niech kuszą!

Szafka przy łóżku, półka w centrum pokoju… Niech książki stoją w widocznym miejscu i przypominają Ci o postanowieniu. Może akurat trafi się dzień, że najdzie Cię ochota do nich zajrzeć i zostaniesz na dłużej.

Powodzenia!