Mały Książę

21 maja 2015

Czytaliście kiedyś ,,Małego Księcia”?

Na pewno. Ja też czytałam – wiele, wiele lat temu. Stoi sobie teraz wraz z innymi książkami na jednej z półek mojej osobistej biblioteczki. Egzemplarz taki trochę po przejściach (Julcia, gdy była mała chciała chyba skatalogować mój zbiór książek i mało delikatnie z nim się obeszła).

Dzięki wydawnictwu Siedmioróg trafił w nasze ręce nowiutki egzemplarz tej niezwykłej opowieści.

Po kolacji rozsiedliśmy się wygodnie na kanapie i zabraliśmy się za lekturę. I wiecie co? Ogarnęły mnie jakieś sprzeczne uczucia. Z jednej strony miałam wrażenie, że znów jestem nastoletnią dziewczyną, która owinięta kocem śledzi losy – dziwne losy małego człowieka. Z drugiej strony smuciłam się, że gdzieś po drodze, którą wytyczyło mi życie, zawieruszyła się ta moja dziecięca wiara, ufność, wyobraźnia. Nie potrafię tego określić słowami. Może dlatego, gdy mój synek narysował jakiś zakrętasek na białej kartce i zapytał co to jest, nie potrafiłam odgadnąć, że to słoń wracający do domu?

I jeszcze jedno. Dlaczego mały książę opuścił swoją planetę i różę, którą kochał? Co czuł? Znudzenie? Ciekawość innego świata? Obraził się, czy co?

Czułam smutek. Bo choć książę wiele chciał się dowiedzieć, wiele zrozumieć, choć śmiał się perliście i tak mądrze a prosto jednocześnie tłumaczył sprawy zawiłe – zupełnie jak dziecko, to jednak odnoszę wrażenie, że był smutny. I skąd ten smutek?

Pewnie z miłości. O swojej róży mówił z taką ogromną troską, że ,,jest taka słaba, taka naiwna. Dla obrony przed światem ma wszystkiego cztery kolce” – cóż to znaczy?

Dzieci pochrapują cichutko uśpione monotonią mojego głosu, a ja zamyślona, rozmarzona pytam kogoś i nie wiem kogo – gdzie jesteś mały książę, gdzie? Odszedłeś z mej książeczki kart. Może wróć na swoje miejsce, to wtedy kapelusz nie będzie już kapeluszem, tylko wężem, który połknął słonia?

Odkładam książkę na półkę. Stary ,,Mały Książę” i nowy ,,Mały Książę”

Obaj tacy sami, choć zupełnie inni. Jak to w bajkach.

,,Mały Książę”- Wydawnictwo Siedmioróg

 

DSC_0380 (2)

 

DSC_0336 (2)

 

DSC_0339 (2)

 

DSC_0363 (2)

 

DSC_0341 (2)

 

DSC_0345 (2)

 

DSC_0349 (2)

 

DSC_0354 (2)

 

DSC_0358 (2)

 

DSC_0360 (2)

 

You Might Also Like

  • Facebook