Materace z najwyższej półki – zdrowy sen na lata

30 marca 2017

 

Czy umiesz dobrze… spać?

Nie rozumiesz pytania? Chodzi o to, czy masz wygodne łóżko, dobry materac, wiesz w jakiej pozycji twój kręgosłup najlepiej odpoczywa od przeciążeń, jakie powinny być wieczorne rytuały, żeby sen przychodził szybko i trwał nieprzerwanie do białego rana. Bo nie wystarczy zalegnąć na kanapie, byle jak rozwalić się na wersalce albo kimnąć w fotelu, żeby sen miał wartość regenerującą. Warto poczynić starania, aby nasza sypialnia była miejscem naprawdę komfortowym – to gwarancja wypoczynku, komfortu psychicznego i fizycznego oraz czysta radość. Nie ma nic przyjemniejszego, niż wygodne łóżko po długim i ciężkim dniu pracy, prawda?

Wygodne łóżko

Nasz zwyczaj spania na kanapie, narożniku czy wersalce nie jest godny pochwały. Do spania służy wyłącznie łóżko. Pozostałe wymienione meble przystosowane są przecież tylko do siedzenia, ewentualnie krótkiej drzemki w ciągu dnia. Wypełnienie materacy i poduszek nie jest dostosowane do wielogodzinnego zalegania bezwładnego śpiącego ciała. Kanapa czy wersalka prędko się odkształca i spanie staje się niekomfortowe i niezdrowe. Jeśli zwykła wersalka służy za dnia za wyposażenie salonu a w nocy za małżeńskie łoże, wypaczenia materaca następują jeszcze prędzej. Istnieje ryzyko przebicia się sprężyn, zapadnięcia się materaca do środka, oklapnięcia tych jego elementów, które nie mają naturalnej podpory w postaci skrzyni na pościel. Przez dziesięciolecia spanie na rozkładanych wersalkach było w naszych domach normą. Od jakiegoś czasu staramy się w nawet najmniejszych mieszkaniach wygospodarować miejsce na łóżko, które służy wyłącznie do spania. Rama, mocny stelaż, wezgłowie oraz dobry materac – to od tych elementów zależy, czy sen będzie naprawdę komfortowy, czy obudzimy się połamani, obolali i bez chęci do życia. A jeśli mamy dodatkowo problemy z kręgosłupem, spanie na wersalce może okazać się nie tylko niewygodne ale i niweczące efekty rehabilitacji.

Dobry materac

Nowoczesny dobry materac to skomplikowana wielowarstwowa konstrukcja powstająca z najlepszych materiałów albo… z materiałów wykorzystywanych kiedyś wyłącznie na potrzeby NASA. Ot, choćby Tempur.

Ten niezwykły materiał zbudowany jest z otwartych komórek, które pochłaniają i równomiernie rozkładają ciężar ciała. Jak każdy materac z wysokiej półki, Tempur „współpracuje” ze swoim użytkownikiem, ale równocześnie, jak żaden inny, redukuje drgania i „wyczuwa” temperaturę w sypialni także i ją biorąc pod uwagę podczas dostosowania się do ułożenia śpiącego człowieka. Rzec można, że to inteligentny materac, w którym możliwości indywidualnego dopasowania do użytkownika sięgają zenitu. Dobre materace ceny mają zróżnicowane, nigdy jednak nie są to materace tanie. Górna półka i równie wysoka cena idą w parze. Materace z pianki poliuretanowej czy sprężynowe bez mechanizmu kieszeniowego bywają śmiesznie tanie i śmiesznie niefunkcjonalne. Pomijając uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia, materace takie często stają się siedliskiem roztoczy albo grzybów. A jeśli dodatkowo wśród kolejnych warstw materaca znajduje się trawa morska albo włókno kokosowe, ryzyko zagrzybienia wzrasta. Takie materace, reklamowane jako ekologiczne, mogą więc być zupełnie niezdatne do użycia dla alergików czy osób z problemami skórnymi.

W materacach sprężynowych istotną rolę odgrywa ułożenie sprężyn. Komfort użytkowania zleży od tego, czy sprężyny są pojedyncze i działają niezależnie, czy są pogrupowane w kieszonkach – wersja Multipocket. Jednak pytanie o to czy lepszy jest materac miękki czy twardy traci rację bytu. Wiemy, że skrajności są niekorzystne. O doborze optymalnego dla konkretnej osoby materaca decydować powinny indywidualne uwarunkowania: nasza waga, wzrost, pozycja w jakiej śpimy, schorzenia układu ruchu. Ważne jest, aby kręgosłup podczas spania zachowywał naturalne krzywizny. Dość powszechny jest pogląd, że materac powinien być jak najtwardszy. Niemniej w dobrych sklepach z materacami, sprzedawcy dobierają wielkość, twardość i typ na podstawie wywiadu z kupującym. Przed udaniem się na zakupy warto sprawdzić ofertę i materacy – informuje expert Tempur. Klient powinien zawsze wypróbować polecane przez sprzedawcę modele. Ciało często samo podpowiada nam, który materac jest właściwy. Materace ceny mają zróżnicowane, podobnie jak twardość, konstrukcję, trwałość i okres gwarancji. Wszystkie te zmienne bierzemy pod uwagę kupując dobry materac do dobrego łóżka.

Sprawdź ceny materacy tempur na http://pl.tempur.com/materace/

Wieczorne rytuały

Kiedy już nasza sypialnia jest wyposażona, musimy zadbać o wieczorne rytuały. Przed udaniem się na spoczynek trzeba wyhamować. Nici ze zdrowego snu, jeśli będziemy przed snem pić kawę albo alkohol, długo wpatrywać się w telewizor albo surfować po sieci męcząc palce dotykową klawiaturą smartfona. Kolejność zdarzeń powinna być rutynowa, powtarzalna. Nasz mózg ma dostać komunikat: wkraczam na ścieżkę prowadzącą do łóżka. Zwalniam.

Długość snu potrzebnego do regeneracji to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli sprzeniewierzymy się potrzebom własnego organizmu, nie pomoże najlepiej wywietrzona sypialnia i najdroższy materac. Jeśli mamy naprawdę poważne kłopoty z kręgosłupem, dobrze pomyśleć o materacu ortopedycznym ze specjalnym atestem. Ale szukanie go na wyczucie nie ma sensu: najpierw potrzebna jest dobra diagnoza i zalecenia rehabilitacyjne. Często zdarza się tak, że sam fakt zmiany źle dobranego materaca na model z górnej półki łagodzi dolegliwości bólowe. Warto też zwrócić uwagę na to, czy nie mamy złego zwyczaju zasypiania na półsiedząco – na konstrukcji z poduszek, która doskonale sprawdza się podczas wieczornej lektury, ale już nie podczas snu.

Czuć się jak młody bóg

Kupując materac trzeba się nieco potrudzić. Zakup nie może być kwestią przypadku czy okazyjnej przeceny. Dobrze dobrany materac to zdrowy sen na lata. Tempur ma aż 15 lat gwarancji! Jeśli więc cena upatrzonego modelu spędza wam sen powiek, pomyślcie, że to inwestycja naprawdę długoterminowa. Cena dobrego materaca to w gruncie rzeczy cena zdrowia, spokoju, życiowej energii – nie mówcie, że nie dalibyście każdych pieniędzy, żeby co rano czuć się jak młody bóg!

You Might Also Like

  • Facebook