Opowiedz mi, Babciu – prezent

7 grudnia 2015

 

Każdy z nas idzie przez życie z osobistym plecakiem na ramionach.

Niby go nie widać, a jednak on tam jest. Wrzucamy do niego rzeczy piękne i brzydkie. Wrzucamy wspomnienia, doświadczenia. Wrzucamy uczynki. Dobre i złe.

Wrzucamy tam naszą pamięć, nasze pamiętanie. Ten plecak to my. To nasze życie. To teraźniejszość, ale i przeszłość. Och, ileż w nim cudnych wspomnień. Uśmiechnięta trochę smutno twarz mamy wracającej z pracy. Łagodne oczy przygarbionej babuni. Najpiękniejsze wakacje. Pierwsze zauroczenie i miłość pierwsza.

Życie dzień za dniem. Pełne trudu, znoju, pełne nadziei, radości i marzeń. Pękaty czasem ten plecaczek. Trudno w nim pogrzebać i wyciągnąć pudełeczko z odpowiedziami. I czy są odpowiedzi? Chyba nie ma. Bo życie czasem brutalnie odziera nas z marzeń i obnaża słabe punkty nadziei.

Ale każdy z nas przeżywa ten dzień, gdy musimy przyjrzeć się naszej przeszłości. I w sumie dobrze. Bo nie jesteśmy ludźmi znikąd. Każdy z nas ma swoją przeszłość, swoje korzenie. Czasem o tym zapominamy. Czasem chcemy zapomnieć. Ale to jest w nas. Jest częścią naszego bytu.

A jakże często takie zagłębienie się w przeszłości może być fajne i uzdrawiające. Szukamy swoich korzeni. One są nitkami łączącymi nas z tym co było.

Słyszeliście pewnie nie raz jak Wasze dzieci pytały – opowiedz mi babuniu jak to było gdy ty byłaś dzieckiem. A jak nazywała się twoja babcia? A jaka była moja mama? Tych pytań jest całe mnóstwo, bo dzieci są ciekawe.

Tylko jak opowiedzieć życie jednym zdaniem?

Dni tyle i wspomnień mnóstwo.

Ale jest na to genialnie prosty sposób.

Książkę, własną książkę można tworzyć nieśpiesznie, w czasie długich zimowych wieczorów.

Tworzyć, zapisywać kolejne strony szperając w zakamarkach naszych wspomnień. Jest tu wszystko, i drzewo genealogiczne i miejsca na opowieści. Na takie opowieści, których słucha się z zapartym tchem i szeroko otwartymi oczami.

Czasem babcie naszych dzieci mieszkają daleko. Nie mogą usiąść w wygodnym fotelu i snuć opowieści przy kominku.

I książka – album ,,Opowiedz mi, Babciu” jest kwintesencją ciekawych opowieści, śmiesznych anegdot i wachlarzem wspomnień. Jest skarbnicą wiedzy o rodzinie. O naszej rodzinie. Jest opowieścią napisaną przez życie.

 

Książkę do przechowywania wspomnień, dla babci lub dziadka znajdziecie tu: moidziadkowie.pl

 

k1

 

k2

 

k3

 

k4

 

k5

 

k6

 

k7

 

k8

 

k10

 

k11

 

k13

 

k14

 

You Might Also Like

  • Facebook