Przytulajmy się każdego dnia – wybierz łagodność

8 maja 2019

 

Każdy z nas potrzebuje dotyku, bliskości.

Potrzebuje przytulenia. Po prostu. Tak prozaiczny gest – a działa cuda. Jest lekiem na całe zło.

Każdy z nas doświadcza dobrych i złych chwil.

Każdy z nas zmaga się z trudnościami, bólem, rozpaczą.

Każdy z nas cieszy się jak szaleniec w chwilach triumfu.

I w każdej z tych sytuacji serdeczny uścisk czy zwyczajne przytulenie działa jak magia.

Maleńkie dzieci utulone w ciepłych ramionach mamy czują się bezpiecznie. Słyszą znajome bicie serca i znika strach. Gdy dziecko jest noszone na rękach, przytulane i głaskane to poznaje siłę miłości. Czuje, że jest akceptowane i kochane.

Doświadczam tego każdego dnia.

Mój synek ma czasem takie poranki, że burza z gradem to przy nim pikuś. Wściekły, rozbeczany, rozwrzeszczany. Jak to mówią, bez kija nie podchodź. Wiem, że żadne tłumaczenia, morały i krzyki nie pomogą. Co robię? Kucam przy nim i spokojnie pytam:

,,Przytulimy się?”

Na pierwsze zapytanie zwykle odpowiedź jest przecząco – wrzeszcząca ,,NIE!”

Ale gdy rozłożę ramiona i powiem:

,,Przytul mnie” – to już działa.

Synek obejmuje mnie rączkami, kładzie główkę na moim ramieniu i przytula się mocno. Parę głębokich wdechów i cała złość mija.

 

 

Można zrobić kolejny krok w kierunku nadchodzącego dnia.

Podobnie jest, gdy dziecko upadnie, uderzy się. Nie wystarczy opatrzyć rany. Trzeba mocno przytulić, ukołysać ból i smutek.

Nie jest ważna płeć naszego dziecka. Chłopiec czy dziewczynka. To przecież dziecko, któremu każdego dnia stawiamy coraz to nowsze i coraz to trudniejsze zadania do wykonania.

Nauka ubierania się, mycia zębów, wiązania butów. Rozwiązywanie zadań. Mnóstwo takich poprzeczek ma dziecko do pokonania.

Nam, dorosłym wydaje się to takie proste. My już to opanowaliśmy. A oni? Jak wiele nieudanych prób, jak wiele porażek jeszcze przed nimi. W takich chwilach zwątpienia, potrzebny jest zwyczajny gest. Zwykłe przytulenie, pogłaskanie po głowie. Zwykłe, Kocham Cię. Od razu lżej robi się na sercu i porażki, czy kłopoty mniej bolą.

Nie wstydźmy się tych najprostszych gestów . Nie wstydźmy się przytulać, bo one są oznaką miłości. Miłości, która będzie procentować przez całe życie. Dzieci tak zwanego , zimnego chowu, nie potrafią okazywać miłości i czułości w swoim dorosłym życiu. I koło się zamyka. Rosną kolejne pokolenia zimnych ludzi. Ludzi, którym wydaje się, że wystarczy zapewnić dobrobyt i względną stabilizację, by być szczęśliwym.

Dorośli wymyślają taką tajną broń na nasze niedoskonałości. Na brak czasu, na frustrację, na święty spokój. Dawać coraz więcej przedmiotów, pieniędzy, prezentów. I mieć z głowy. I błądzimy jak dzieci we mgle. I popełniamy błąd.

Patrzysz na swoje dziecko samotnie siedzące na fotelu z tabletem w dłoni? Podejdź do niego, przytul mocno i zapytaj co u niego słychać.

Tworzycie przecież swój mały świat. Świat, w którym może szaleć burza złości, kipieć od emocji, gotować się się z bezsilności.

Ale też tworzycie swój mały świat, w którym kłopoty, problemy i zmartwienia stają się mniejsze otoczone serdecznym uściskiem.

A jak przytulanie to i łagodność.

 

Firma Johnson’s przeprowadziła wśród rodziców w Polsce, Rosji, Arabii Saudyjskiej, RPA, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii badanie, w którym wzięło   udział 5995 matek i ojców w wieku 20-50 lat.

 

 

3 najważniejsze gesty łagodności, które realnie wspomagają odpowiedzialne wychowanie dziecka według respondentów:

63% – słuchaj swoich rodziców

63% – spędzają z nimi czas

62% – rozmawiaj z nim

3 najważniejsze cechy, które według rodziców pomagają dzieciom tworzyć lepszy świat:

51% – pewność siebie

41% – inteligencja

40% – gotowość do wytrwałej pracy

3 sposoby na wyrażanie łagodności najwyżej cenione przez rodziców:

72% –  śmiech własnego dziecka

66% – patrzenie na śpiące dziecko

63% – trzymanie dziecka w ramionach

 

Polscy rodzice cenią sobie komunikację z dzieckiem, twierdząc, że jest kluczem do wychowywania łagodnych dzieci. Jak wynika z badania, Polska jest dobrym miejscem do bycia rodzicem. Polacy rzadziej czują się osądzani niż w innych krajach i są mniej krytyczni wobec siebie nawzajem. Ta krytyka często pochodzi od partnerów lub współmałżonków  – i do tego jest bardziej bolesna. Polscy rodzice chcieliby wychować dzieci tak, by były w przyszłości uprzejme, łagodne oraz inteligentne.

Marka Johnson’s wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców  Nowe ulepszone formuły kosmetyków przewyższają dotychczasowe standardy bezpieczeństwa na świecie. zawierają starannie wybrane składniki i są skomponowane tak, aby być w 100% łagodne dla delikatnej skóry dziecka.

90% – składników pochodzenia naturalnego

0% – barwników, parabenów SLS/SLES

Nie zakłóca prawidłowego rozwoju mikrobiomu skóry noworodków.

 

A co to jest mikrobiom?

Mikrobiom to kolonie różnych rodzajów drobnoustrojów, naturalnie występujące wewnątrz naszego ciała, jak również na powierzchni skóry. Drobnoustroje zaczynają zasiedlać organizm człowieka zaraz po urodzeniu, współgrają z nim przez całe życie. pełnią funkcję m.in chronią przed infekcjami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

My już znamy nowe odmienione kosmetyki Johnson’s. A Ty?

 

 

 

 

You Might Also Like

  • Facebook