Pytania

6 maja 2015

Jak wiele trudnych, zagmatwanych, bolesnych lub śmiech budzących pytań słyszymy w ciągu naszego życia.

Pytania jak podstępny wąż oplatają nas nie zostawiają szansy na wymiganie się od odpowiedzi.

Zaczyna się bardzo niewinnie. Pytania typu : a cemu? a dlacego? a po co? Te pytania dzieci uwielbiają wprost. Są to pytania, które zadają bez przerwy.

Zjesz kanapkę? – A po co?

Idziemy do domu? – A cemu?

I tak dalej. Bez przerwy.

Później dochodzą pytania sytuacyjne. O te już mają rozwiniętą formę.

  • Czy mogę poskakać w kałuży?
  • Nie, dzisiaj nie
  • A czemu? Wczoraj mogłem?

I zaczyna się tłumaczenie, że wczoraj było ciepło i taplanie się w kałuży mogło być przyjemne, ale dziś jest zimno i taka zabawa może się skończyć przeziębieniem.

A tłumaczyć czasem jest trudno.

Jak wytłumaczyć małemu dziecku, że ogień parzy, że jest niebezpieczny. Jak to niebezpieczny? Przecież tak fajnie upiekł mi kiełbaskę.

Jak wytłumaczyć dziecku, że to co jest przydatne, może też być niebezpieczne? Jakich słów użyć, by nie przerazić i nie zagubić naturalnej ciekawości dziecka a jednocześnie dać mu mądrą przestrogę?

Czasem trudno jest odpowiedzieć tak… z marszu na pytania maluchów. Czasem trzeba się mocno zastanowić, by wytłumaczyć znaczenie niektórych słów.

Mamo, a co to znaczy spier…laj? A dlaczego ten pan powiedział do tej pani – ty szmato? Co to znaczy? Ona nie była podobna do szmatki. Jak wytłumaczyć to dziecku, że dorośli zachowują się jak ostatnie cymbały? Że ranią się nawzajem a te wszystkie brzydkie słowa są wyrazem ich wielkiej złości i bezradności? Czasem głupoty lub nienawiści.

Kurcze jakie to trudne.

Najłatwiej byłoby powiedzieć, nie nudź, oj daj spokój. Ale tak nie można. Dzieci trzeba słuchać, wsłuchiwać się w ich pytania i udzielać im mądrych przemyślanych odpowiedzi.

Pytania są potrzebne, Dzięki pytaniom zadawanych przez nasze dzieci dowiadujemy się jak wiele ze świata zewnętrznego przecieka do ich wyobraźni. Czego się uczą, jakie wyciągają wnioski.

Bądźmy szczerzy w tych naszych odpowiedziach. To zaprocentuje w przyszłości.

Myślę, że kiedyś tam gdy zapytam synka dlaczego tak późno wrócił do domu odpowie mi, że zasiedział się ze znajomymi, a nie, że zakuwał do klasówki.

 

c1

 

c2

 

c3

 

c9

 

c14

 

c15

 

c17

 

c19

 

c22

You Might Also Like

  • Facebook