Słowa, które powinno usłyszeć każde dziecko

15 czerwca 2018

 

Słowa. Każdego dnia wypowiadamy je tysiące. Jedne krzepią i dodają sił, inne potrafią ranić i rzucić na dno rozpaczy.

Słowa to nie tylko sposób komunikowania się. To magiczny klucz do serc i umysłów naszych dzieci.

Dzięki słowom dzieci dowiadują się, że są akceptowane, że coś się nam podoba, lub z czymś się nie zgadzamy.

Myślę, że najważniejsze słowa, to te, które uzmysławiają naszym dzieciom jak bardzo są dla nas ważne. Że słuchamy ich i liczymy się z ich zdaniem (bo nie jest prawdą, że ryby i dzieci głosu nie mają). Mam wiele słów, które uwielbiam mówić moim dzieciom.

 

Oto niektóre z nich:

 

,,Kocham Cię”

Lubię to powtarzać moim dzieciom. Zresztą każdy lubi to słyszeć niezależnie od wieku. Dzięki temu czujemy się ważni, potrzebni, docenieni i tolerowani wraz z całym bagażem naszych zalet i wad. Im częściej powtarzam to słowo, tym częściej sama je od nich słyszę.

 

,,Dziękuję”

Za każdy drobny gest, za najdrobniejszą pomoc. To słowo motywuje do lepszych zachowań. Gdyby dzieci nie słyszały tego słowa szybciej zniechęciłyby się, a tak czują się docenione. A jaką mają przy tym frajdę.

 

,,Ufam Ci”

To słowo, które powoduje, że plecki naszych dzieci się prostują, że w oczach pojawia się jakiś dziwny błysk. Wiemy, że dzieci czasami lubią troszkę (powiedzmy), mijać się z prawdą. Każde tak ma na pewnym etapie swojego życia.

Nie chce się zjeść obiadu, który mało smakuje – boli mnie brzuch – mówi kłamczuszek.

Nie chcę się iść do szkoły? – źle się czuję, chyba jestem chory.

Nie chce się posprzątać w pokoju? – boli mnie każdy mięsień, taki dostaliśmy wycisk na w-fie

Chce się spotkać z paczką przyjaciół na pogaduchach? – mamy do zrobienia plakat. To praca grupowa.

Często dzieci tak mają, że trudno im zaufać i powiedzieć wprost. My możemy im to ułatwić i słowem ,,ufam ci” dać do zrozumienia, że nie muszą kręcić.

Jeśli nie chcą jeść obiadu – mówią o tym.

Jeśli nie chcą iść do szkoły – mówią o przyczynie.

Sprzątanie też nie zawsze jest w porę, a spotkanie z koleżankami i owszem.

 

,,Wierzę w Ciebie”

Dzieci lubią mieć pewność, że mama czy tata zawsze będą przy nich i  nigdy nie opuści ich wiara w swoje dziecko. Wierzę, że dasz radę, że znajdziesz w sobie moc, która przezwycięży trudności. To wiara dodaje dzieciom skrzydeł.

 

,,Zawsze znajdę czas dla Ciebie”

Nawet wtedy, gdy jestem potwornie zmęczona, czy niezbyt dobrze się czuję, mam czas na to żeby Cię wysłuchać. Bo radości i trosk naszych dzieci nie da się odłożyć na później. One są w tej chwili. I w tej chwili są dla nich najważniejsze. Jeśli przegapimy ten moment zastąpi go inna radość lub inna troska a tamte zostaną jak otwarta puszka. Jak problem który nie został rozwiązany.

 

,,Jestem po Twojej stronie”

My jako rodzice musimy stawiać naszym dzieciom jakieś wymagania. To oczywiste, że muszą mieć jakieś obowiązki, jakieś zadania w życiu całej  rodziny i w życiu społecznym. Czasem coś się nie udaje. Czasem dzieci są w opozycji do innych. Muszą mieć kogoś, kto powie – przemyśl to jeszcze raz. Zastanów się czy nie postąpiłeś zbyt impulsywnie. Cokolwiek postanowisz wiedz, że ja jestem po twoje stronie. Dziecko zaczyna myśleć. Często zmienia zdanie, bo wie, że to nie wstyd się pomylić. A mieć swojego osobistego anioła stróża to czysta radość.

 

,,Wszystko będzie dobrze”

Uwielbiam to powtarzać moim dzieciom. Te słowa to klucz do sukcesu. Bez względu na to, jak wiele trzeba trudu i jak wiele wysiłku. Bez względu na przeszkody i niezbyt fajnych ludzi. Bez względu na to, jak bardzo w coś nie wierzymy, warto wierzyć w to, że ,,wszystko będzie dobrze”

 

Jakie słowa mówicie swoim dzieciom? Trafiają do nich? Piszcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Buty  Crocs zaskoczą cię licznymi fasonami i kolorami. Klasyczne crocsy są dostępne z rozmaitym wykończeniem detali, kontrastowymi paskami, przypinkami i odmianami. Moje dzieciaki je uwielbiają, bo są  lekkie i wygodne. A ja je bardzo lubię, bo prosto się je czyści 😀

 

Dzieciaków Crocsy zakupione w sklepie www.footway.pl

 

Wpis we współpracy z Footway.

 

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło jeśli:

👉 polubisz wpis  👍 lub udostępnisz go 😍

 👉 pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza

 

 

 

 

You Might Also Like

  • Facebook