Sposoby dbania o oczy u dzieci i dorosłych

17 kwietnia 2018

 

W ciągłym nawale pracy, w ciągłym pośpiechu i biegu do jakiegoś wyznaczonego sobie celu, zapominamy o dbaniu o siebie i swoich najbliższych.

Owszem, troszczymy się o jedzonko, o ubranko, o porządek w domu i milion innych rzeczy. Ważnych i owszem, ale czy najważniejszych? A co jest naj naj najważniejsze ? Zdrowie. Otóż to, kochani. Jak jego zabraknie, to klops.

 

Dzisiaj pogadamy o oczach. Pięknych, wesołych i smutnych. Kocich i okrągłych. Są  zwierciadłem naszej duszy ponoć, to i dbać o nie by się przydało. A często traktujemy je po macoszemu, choć to taki delikatny element naszego ciała. Sama natura może sobie nie poradzić. I choć gałkę oczną chronią rzęsy i powieki, a łzy oczyszczają ją przy każdym mrugnięciu, to czasem musimy pomóc naturze.

 

W czasie zabiegów pielęgnacyjnych małych dzieci wystarczy, że raz dziennie przemyjemy oczki naszego dziecka wacikiem namoczonym w soli fizjologicznej, albo przegotowanej i ostudzonej wodzie.

 

Oprócz pielęgnacji oczu potrzebna jest wiedza, by maleństwo miało zdrowe oczka i dobry wzrok w przyszłości.

 

Musimy chronić oczy przed czynnikami zewnętrznymi, które szkodzą i powodują dyskomfort.

Należą do nich:

  • Zbyt duża ilość światła. Natura jest tak mądra,że sama próbuje chronić oczy, bo gdy jest jasno nasze źrenice zwężają się, chroniąc gałkę oczną. Ale często sztuczne światło jest tak silne,że ta  naturalna ochrona jest bezradna. Dzieje się tak, gdy na przykład w lampce lub żyrandolu jest zbyt silnie świecąca żarówka. Gdy mocno świeci słońce, a jego promienie odbijają się od lustra wody lub szyby samochodu. Dlatego stosujmy żarówki o maksymalnej mocy 60 watów i nie zostawiajmy światła w pokoju dziecka na całą noc. Choć mówimy sobie, że w ciemnościach  nasz maluszek będzie się bał, to narażamy go na krótkowzroczność w przyszłości. Można zaradzić ciemnościom zostawiając zapaloną lampkę na holu. W czasie snu oczy mają odpoczywać a światło stymuluje oko do wzrostu i w ten prosty sposób, zupełnie nieświadomie zmuszamy nasze oczy do pracy,nawet podczas snu.

 

  • Gdy świeci ostre słońce włóżmy dziecku okulary przeciwsłoneczne. Nie kupujmy ich jednak na przysłowiowym straganie. Okulary pozbawione filtrów UVA/UVB wręcz szkodzą.

 

  • Kolejnym szkodliwym dla oczu elementem jest ekran telewizora lub komputera. Częste i długie wpatrywanie się w ekran powoduje, że zapomnimy mrugać. A przecież mruganie to naturalny sposób oczyszczania oka – stąd prosta droga do infekcji. Jej objawem może być żółtawa, ropna wydzielina, która zbiera się w kąciku oka.Może to być też dyskomfort, który dziecko sygnalizuje trąc oczka piąstkami. Wówczas lepiej udać się do okulisty, który określi rodzaj infekcji i zaleci odpowiednie leczenie.

 

  • O wzrok dziecka możemy też dbać stosując odpowiednią dietę. Karmiąc piersią musimy zadbać, by w naszej diecie znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze,takie jak witamina A, cynk,witaminy z grupy B (B1, B2, B6) witamina E, oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. A co to oznacza? Ano to, że do woli możemy zajadać marcheweczki, pomidorki, morele,melony, żółtka jajek,wątróbkę drobiową, makrelki, tuńczyki, kasze, orzechy, ryż, ciemne pieczywo, kalafiorki i banany, i mleczko, i warzywka. No, głodni nie będziemy, a składniki odżywcze pomogą nie tylko naszemu dziecku, ale i nam.

 

Bo przecież oko dorosłego człowieka nie jest wcale bardziej silne niż oko maleńkiego człowieka. Ono jest równie delikatne i wrażliwe.

 

My także sprawmy sobie okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.

 

My także nie narażajmy naszych oczu na promienie i światło z ekranów telewizora lub komputera. Nie zapominajmy o mruganiu. Jeśli długo pracujemy przy komputerze co jakiś czas odwróćmy wzrok od monitora. Możemy też wykonać ćwiczenia oczu takie jak obracanie gałek ocznych lub powolne mruganie.

 

Nasze oczy coraz częściej są zmęczone. To powszechny problem. Sztuczne światło, wielogodzinne korzystanie z komputerów, telewizorów, telefonów powoduje,że oczy się męczą, czujemy suchość, czasem ból. Czasem widoczne jest zaczerwienienie gałek ocznych. Sięgnąć możemy po suplement na oczy Doppelherz by w raz z dietą dostarczyć naszym oczom luteinę i zeaksatynę, których nasz organizm nie wytwarza.

 

Dbajmy o nasze oczy, bo dobry wzrok będzie nam potrzebny przez całe życie.

 

źródło zdjęcia: pixabay.com

 

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło jeśli:

👉 polubisz wpis  👍 lub udostępnisz go 😍

 👉 pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza

 

 

 

 

You Might Also Like

  • Facebook