Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

20 marca 2015

Czy wiecie, że 20 marca obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej?

Teraz już wiecie.

A przy okazji święta warto usiąść i zastanowić się – dostatecznie udało mi się zadbać o zdrowe ząbki moich dzieci?

Bo wiecie – czym skorupka za młodu…

Każda z nas chce, aby nasze dzieci miały śliczne i zdrowe ząbki. Śliczne – bo buziaczki dzieci są tak cudne w radosnym uśmiechu ozdobionym białymi ząbkami a zdrowe, bo w ten sposób chronimy je przed bólem i cierpieniem.

Jak to zrobić? To proste, a jednocześnie jednak trudne. Myślę, że sami musimy przestawić się trochę, zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia. Zmieniając sposób np. żywienia naszych dzieci, musimy zmienić też nasze menu. Bo najważniejszy jest dobry przykład. Trudno jest namówić dziecko do picia niegazowanej wody – podczas gdy my popijamy coca colę.

Trudno jest wmówić dziecku, że jabłuszko jest lepsze od batonika. Ale próbować trzeba.  Owoce i warzywa zastąpić mogą słodycze nie będą sprzyjały rozwojowi próchnicy i wpłyną korzystnie na rozwój zgryzu naszego dziecka.

Unikajmy produktów, które oblepiają ząbki – bo one powodują próchnicę. Owszem, dzieci będą się buntować, ale z czasem zaakceptują np. ,,słodkie soboty”. Tylko należy pamiętać, że we wszystkim trzeba mieć umiar. Nie możemy dopuścić do tego, że po całotygodniowej walce z próchnicą zafundujemy naszemu dziecku ból brzucha.

Mleko modyfikowane nakarmi nasze dzieciątko, ale starajmy się wyeliminować nocne karmienie butelką, które prowadzi do tzw. próchnicy butelkowej. No i jeszcze szczotkujmy, szorujmy nasze ząbeczki. Razem z dziećmi. Tak, to może być fajna zabawa, radośnie spędzony czas i jednocześnie będziemy mieli oko na naszego szkraba. A nóż przyjdzie mu do głowy zrobić nas w balona? A tak? Mamy kontrolę.

Pozwólmy też, żeby nasze dziecko zaprzyjaźniło się ze stomatologiem. Jeśli mamy jakieś traumatyczne przeżycia w stylu – dentysta sadysta – nie opowiadajmy o tym naszemu dziecku. Pozwólmy mu na zbudowanie postawy zaufania do lekarza, który zrobi wszystko, by ząbki naszego dziecka były zdrowe.

Bo najważniejsze to zapobiegać a nie leczyć.

To właśnie między innymi, Fundacja Kraina Zdrowia postawiła sobie za cel – edukację prozdrowotną w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Więcej interesujących informacji na temat zapobiegania próchnicy uzyskacie na stronie www.zdrowezabki.org.

Dajmy się edukować i bądźmy świadomymi rodzicami. Bo tak wiele zależy od nas.

You Might Also Like

  • Facebook