Wyobraźnia naszych dzieci

3 lipca 2018

 

Wyobraźnia naszych dzieci jest jak lawina, jak gromy z jasnego nieba i jak deszcz w pełnym blasku słońca.

W naturalny sposób, nie da się jej okiełznać. I nie ważmy się tego robić. Wyobraźnia jest czymś tak pięknym, niezwykłym, indywidualnym i intymnym zarazem, że nie sposób tego oddać słowami.

 

Pamiętacie tę część ,,Małego Księcia”, gdy nikt z dorosłych nie może zrozumieć rysunku? Nie pozwólmy, by naszym dzieciom przytrafiło się coś takiego.

 

Wyobraźnia naszych dzieci działa inaczej niż u nas, dorosłych. My wyobrażamy sobie nową posadę, nowy dom, kupę forsy i tak dalej. I często kończy się to frustracją, depresją i wizytą u psychiatry.

 

Dzieci  wyobraźnię wykorzystują by stworzyć swój maleńki świat. Patrzycie czasem na swoje dzieci w czasie zabawy?

 

Konik, małpka, ludzik, laleczka – każda z tych zabawek w rękach dziecka zamienia się w przyjaciela i bohatera jakiejś historii. Dzieci rozmawiają z zabawkami, wymyślają ich przygody. Nawet zmieniają głos wtedy, gdy wygłaszają kwestie zależące do zabawek. Tak objawia się kreatywność. Tak objawia się zdolność twórczego myślenia.

 

Laleczki Barbie Kariera, to najprawdziwsze bohaterki najprawdziwszych historii.

 

 

 

Każda z nich jest inna i każda z nich co innego potrafi.

 

Moja Lenka uwielbia je, bo dzięki nim każdego dnia może tworzyć nowe historie. Jednego dnia jest lekarzem i ratuje życie małemu chłopczykowi. Robi przy tym dużo hałasu bo akcja jest wartka. Liczy się czas. Chodzi o życie przecież. Za chwilę jest już spokojna, pełna dostojeństwa gdy podchodzi do łóżka chorego i bada mu puls, rozmawia z nim, pyta o zdrowie.

 

 

Innym razem jej lala jest dziennikarką. O kurczę, skąd moje dziecko tyle wie o tym zawodzie? Biega ta mała laleczka prowadzona ręką mojej córeczki i jej głosem przeprowadza ze mną najprawdziwszy wywiad. Czuję się jak gwiazda 😀

 

 

 

 

 

A ta mała łyżwiarka? Sunie na swoich maleńkich łyżwach po blacie stołu. Jest tak piękna, tak krucha i silna jednocześnie w czasie gdy wykonuje te wszystkie piruety i podskoki, i spirale. A ile w niej gracji i lekkości. A po występie kłania się pięknie i z wdziękiem zbiera wszystkie misie, które zachwyceni widzowie rzucają na lód.

 

 

 

 

Każda z lalek Barbie jest możliwością identyfikowania się z wybranym zawodem.

 

 

 

 

Patrzę na moją córkę i zastanawiam się skąd u niej taka wyobraźnia? I to jest piękne gdy widzę, że takie w niej pokłady spostrzegawczości i kreatywności.

 

Wiecie, to jest tak, że dzieci niby się bawią, ale jakimś magicznym trzecim okiem widzą wszystko to co dzieje się wokół. A później to co zobaczą tym tajemniczym okiem  opowiadają w swoich historyjkach. Czasem jest to zupełnie nie nasza bajka. Czasem fantazja taka, że nawet Sapkowski by się nie powstydził. Jedno jest pewne, nie wolno nam krytykować czy wyśmiewać się z naszych dzieci. To co one wymyślają to przejaw ich kreatywności na każdym z etapów ich rozwoju.

 

Pozwólmy im na to by działała ich wyobraźnia. Może kiedyś wyobrażą sobie piękny świat bez chorób, zła i wojen, i zechcą wprowadzić to w czyn? Dlaczego by nie? W końcu od czego kreatywne działanie.

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło jeśli:

👉 polubisz wpis  👍 lub udostępnisz go 😍

 👉 pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza

You Might Also Like

  • Facebook