Żeby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa – Łap za słówka

30 lipca 2018

 

Żeby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa.

 

Ach, żeby. A nie zdarza się wam zbyt często, że język jest tak giętki, że palnie czasem coś tak szybko, że głowa nie zdąży zareagować? Oj tak. Często tak wszyscy mamy. Nie tylko ja, ale i ty, i on, i ona.

 

Czemu? Bo działamy impulsywnie. Bo działamy pod wpływem niespodziewanego stresu, który blokuje nasze szare komórki. Pierwsze co nasuwa się nam w takiej sytuacji to wydrzeć się, nagadać, co tylko ślina na język przyniesie. I co? I lżej robi się nam przez chwilkę. Przez chwilkę.

 

Nie potrafimy radzić sobie ze stresem, z nagłymi zdarzeniami. I niby jesteśmy przeświadczeni, że nie same cudne chwile zdarzą się w naszym życiu, to jak przychodzi co do czego, cała wiedza idzie w kąt.

 

Czas by to zmienić.

 

Czemu nie brać przykładu z przyrody i nie uczyć się pierwotnych zachowań?

 

Obserwowaliście kiedyś zwierzęta? Na przykład zająca? Ten to wie jak radzić sobie w sytuacjach nagłych. Gdy czuje zagrożenie nie zwiewa na oślep byle dalej. On stara się zlokalizować zagrożenie. Staje na tylnych łapkach, wącha, nasłuchuje. Po prostu przystaje na maleńką chwilę. W ten sposób lokalizuje wroga i dopiero wtedy daje dyla.

 

My też nim coś powiemy możemy, jak ten zajączek, przystanąć na parę chwil.

 

Możemy wziąć parę oddechów. Ale nie takich zwykłych. Chodzi mi o takie świadome oddychanie. Spróbujmy. Gdy coś nas wkurzy, oburzy czy dotknie do żywego, starajmy się oddychać. Starajmy się oddychać przeponą. Nabierzmy powietrza przez nos tak wprost do brzucha. Poczujmy jak ten brzuch się unosi. Pogłębmy wdech i poczujmy jak podnosi się nasza klatka piersiowa. Wydech zróbmy przez usta. I tak kilka razy. Czujecie? Napięcie znika powoli. Powoli zaczynamy znać odpowiedzi na problem. Nasz umysł staje się otwarty. Serce zwalnia.

 

Proste, świadome oddychanie, dzięki któremu unikniemy wybuchu w sytuacji, gdy potrzebny jest nasz spokój i rozważna reakcja. Wewnętrzne źródło mądrości pomoże odnaleźć zdrowy rozsądek i odpowiednie rozwiązanie problemu.

 

Bo słowa, WYRAZY , które kierujemy do innych są bardzo ważne. Wypowiadane w chwili wzburzenia ranią jak najgroźniejsza broń. Rany po przykrych słowach goją się dłużej.

 

Warto więc pamiętać żeby myśleć o konsekwencjach swoich słów. Może częściej stosować zasadę:

 

Mowa jest srebrem, a milczenie złotem.

 

Dziś polecam grę ,,Łap za słówka” – [Tutaj]

 

 

To gra imprezowa, może w nią grać od 2 do 6 graczy – od 10 roku życia Zapisujemy słowa z wybranej kategorii.

Każdy z graczy ma zasłonkę i kartkę z notesu. Pierwszy z graczy – czyli ten najmłodszy rzuca 6 kostkami i musi wybrać jedną kostkę. Pozostali gracze robią to samo, a kostki które zostają odkłada się na bok.

Odsłaniamy kafelek z literką, uruchamiamy klepsydrę (90 sekund)  i zaczyna się zabawa. Każdy z graczy zapisuje 3 słowa – po lewej stronie notesu. Po prawej – stronie zapisujemy słowa pasujące do kategorii przeciwników. W jednej rundzie można zdobyć od 0 – do 3 punktów. Zdobywamy punkty za słowa, które zapisujemy w swojej kategorii i tylko wtedy, kiedy  żaden z graczy nie zapisał ich u siebie.

 

 

 

 

 

 

 

***KONKURS***KONKURS***KONKURS***KONKURS***

 

 

Wygraj:
Nowości od Egmont grę ,,Łap za słówka”

 

ZASADY:
1. Konkurs dla fanów Niunioki i Kraina Planszówek Egmont
2. Miło nam będzie, gdy udostępnisz plakat konkursowy oraz zaprosisz znajomych do zabawy
3. W komentarzu pod plakatem konkursowym napisz kto się ucieszy z gry ,,Łap za słówka”
4. Konkurs trwa od 30.07-10.08.2018 roku
5.Wyniki 11.008.2018 r.

Wyłonienie zwycięzcy odbędzie się na podstawie subiektywnej oceny aktywności danego użytkownika na profilu Niunioki (będą brane pod uwagę wartościowe komentarze. Masowe lajkowanie starszych wpisów i komentarzy innych osób będzie uznane za spamowanie).
Promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, ani przeprowadzana przez serwis Facebook.
Powodzenia 

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, będzie mi bardzo miło jeśli:

👉 polubisz wpis  👍 lub udostępnisz go 😍

 👉 pozostawisz po sobie ślad w formie komentarza

 

 

You Might Also Like

  • Facebook